Vídeň

Ve dnech 2. – 3. 11. 2016 se někteří žáci 9. a 8. třídy společně se ZŠ Trhové Sviny a ZŠ Matice školské vydali na dvoudenní školní výlet do Vídně, hlavního města Rakouska. Po příjezdu jsme se i s průvodcem projeli po Ringstraße, okružní třídě, která je dlouhá přibližně 6 km. Poté nás čekal hrad Hofburg, kde jsme navštívili muzeum císařovny Sissi. Všichni obdrželi české audio průvodce, se kterými jsme si prošli nejprve stříbrnou komoru. Zde byly k vidění různé servisy, stříbrné příbory i příbor, se kterým jedla Marie Terezie. Po prohlídce stříbrné komory nás čekalo nahlédnutí do celého života Alžběty Bavorské, přezdívané Sissi. Z Hofburgu jsme došli na Štěpánské náměstí, kde nám průvodce řekl o jeho historii a zajímavostech, a prohlédli jsme si katedrálu svatého Štěpána, která zde stojí. Den jsme zakončili u Albertiny a viděli jsme i státní operu. Po vyčerpávajícím dni jsme se ubytovali v jednom z vídeňských hostelů. Druhý den jsme nejprve navštívili Schönbrunn, kde jsme opět obdrželi české audio průvodce. Prošli jsme si i zámecké zahrady, Gloriette i místo, kde pramení pitná voda. Před návštěvou Prateru jsme udělali krátkou zastávku u Hundertwasserhaus, což je nepravidelný dům rakouského architekta Friedendsreicha Hundertwassera. Nic v něm nemá rovnou linii, je plný pestrých barev a porostlý zelení. Finále celého výletu jsme zakončili v Prateru, nejzábavnějším místě ve Vídni. Mohli jsme si vyzkoušet plno adrenalinových nebo oddychových atrakcí. Už nás čekala jen cesta domů, kterou většina z nás prospala. Domů jsme se vrátili plni nových znalostí a nádherných zážitků.

Lucie Smetanová, 9. roč.