Spolky Matice školská a Národní jednota pošumavská napomohly po roce 1918 k vytvoření české školy v centru německého jazykového ostrova v obci Strýčice. Roku 1927 došlo k otevření české měšťanské školy a v roce 1929 byl slavnostně položen základní kámen k nové školní budově. V roce 1932 byla stavba Jubilejní školy svatováclavské dokončena. Stala se centrem českého dění v této národnostně smíšené oblasti.
Po připojení jazykového ostrova k Německu byla škola evakuována. Její prostory byly využívány pro výuku v německém jazyce a pro válečné potřeby. Po válce byla znovuotevřena a navázala na svou předválečnou činnost. Ve škole se scházel například ochotnický soubor či členové Sokola. V suterénu vzniklo etnografické muzeum, dokumentující na dobových předmětech každodenní život na venkově v minulosti. Expozici pomáhali vytvořit sami žáci a jejich rodiče.
V roce 2002 postihly školu povodně. Škody byly odtraněny za pomoci státních dotací a okolních obecních úřadů, díky neziskovým organizacím nebo jiným školám z České republiky.
V listopadu 2017 založily obce Sedlec, Záboří, Radošovice, Břehov, Hlavatce, Chvalovice, Němčice, Babice a Strýčice dobrovolný svazek obcí s názvem Svazek obcí Dehtář za účelem převzetí zřizovatelské funkce školy od obce Strýčice s plánem na celkovou revitalizaci školní budovy. K 1. září 2018 vznikla zápisem do rejstříku škol Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky školská právnická osoba s názvem Jubilejní základní škola svatováclavská ve Strýčicích zřizovaná Svazkem obcí Dehtář. Základní škola ve Strýčicích se tak stala první svazkovou školou v Jihočeském kraji.
V letech 2019 a 2020 proběhla generální rekonstrukce budovy. Škola byla opatřena novou střechou a fasádou. Původní prvorepubliková okna byla nahrazena novými. Vznikly odborné učebny přírodních věd a informatiky nebo bezbariérové toalety. Zrekonsturovány byly prostory družiny, jídelny nebo šaten. Učebny byly vybaveny interaktivními tabulemi a novým nábytkem.