O škole

Spolky Matice školská a Jednota pošumavská napomohly po roce 1918 k vytvoření české školy v centru německého jazykového ostrova v obci Strýčice. Roku 1927 došlo k otevření české měšťanské školy a v roce 1929 byl slavnostně položen základní kámen k nové školní budově. V roce 1932 byla stavba Jubilejní školy svatováclavské dokončena. Stala se centrem českého dění v této oblasti.

Škola

Během druhé světové války byla škola uzavřena a její prostory byly využívány jako skladiště. Po válce byla znovuotevřena a navázala na svou předválečnou činnost. Ve škole se scházel například ochotnický soubor či členové Sokola. V suterénu vzniklo etnografické muzeum, dokumentující na dobových předmětech každodenní život na venkově v minulosti. Expozici pomáhali vytvořit sami žáci a jejich rodiče.

V roce 2002 postihly školu povodně. Škody, které způsobily, byly díky státním dotacím, pomoci nevládních organizací, spádových obecních úřadů i nezištné pomoci několika škol celé České republiky odstraněny.

V listopadu 2017 založily obce Sedlec, Záboří, Radošovice, Břehov, Hlavatce, Chvalovice, Němčice, Babice a Strýčice dobrovolný svazek obcí s názvem Svazek obcí Dehtář za účelem převzetí zřizovatelské funkce školy od obce Strýčice s plánem na celkovou revitalizaci školní budovy. K 1. září 2018 vznikla zápisem do rejstříku škol Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky školská právnická osoba s názvem Jubilejní základní škola svatováclavská ve Strýčicích zřizovaná Svazkem obcí Dehtář. Základní škola ve Strýčicích se tak stala první svazkovou školou v Jihočeském kraji.

V letech 2019 a 2020 proběhla generální rekonstukce budovy, která byla opatřena novou střechou a fasádou. Původní okna prvorepubliková byla nahrazena novými. Vznikly odborné učebny přírodních věd a informatiky nebo bezbariérové toalety. Zrekonsturovány byly prostory družiny, jídelny nebo šaten. Učebny byly vybaveny interaktivními tabulemi a novým nábytkem.

Učebna informatiky

Učebna přírodních věd

Škola

dnes, neděle 17. 10. 2021
oblačno 14 °C 4 °C
pondělí 18. 10. zataženo 14/7 °C
úterý 19. 10. zataženo 17/7 °C
středa 20. 10. zataženo 21/12 °C

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Prázdniny jsou za námi

Projekt MAP II ORP CB